Sök till LinTek Kårledning & Kårstyrelse 26/27!

Vill du bli en del av LinTeks Kårstyrelse eller Kårledning 2026? 

Vill du se förändring och hjälpa andra studenter? Har du idéer du vill förverkliga? Vill du engagera dig i något som kan göra skillnad både kortsiktigt och

långsiktigt? Då kan en plats i Kårledningen eller Kårstyrelsen passa dig! 

LinTek är alla teknologers studentkår vid LiU och vi jobbar med alltifrån studieplatser och mottagning till LARM och tentamensformalia. Som aktiv i LinTek jobbar du för att allas studietid ska bli så bra som möjligt och är med och driver de förändringar studenter vill se. 

Att vara en del av Kårledningen innebär att du förutom att utföra ditt postspecifika uppdrag är med i en ledningsgrupp som jobbar i ett tight team och driver frågor som rör utbildning, gemenskap och framtid. I Kårstyrelsen arbetar du mestadels strategiskt och har kontakt med många olika grupper inom organisationen. 

Inom LinTeks organisation kan man arbeta som heltidsarvoderad eller ideellt engagerad på deltid. Just nu söker vi följande poster:

Kårstyrelse

• Kårstyrelseordförande (deltid)

• Ledamot i kårstyrelsen (deltid)

Kårledning

• Kårordförande (heltid)

• Vice Kårordförande (heltid)

• Marknadsföringsansvarig (heltid)

• Utbildningsansvarig med studeranderepresentantsansvar (heltid)

• Centralt arbetsmiljöombud för studenter, CAMO (heltid)

• Projektledare LARM (heltid)

• ChefRed Lithanian (deltid)

Att vara en del av kårledningen innebär att du förutom att utföra ditt postspecifika uppdrag är med i en ledningsgrupp som jobbar i ett tight team och driver frågor som rör utbildning, gemenskap och framtid. 

Läs mer på vår hemsida om posterna:
Kårledning och kårstyrelse:

https://lintek.liu.se/organisationen/karstyrelse-och-karledning/
Och sök eller nominera här: https://forms.gle/pVppt1vjM2FnVxh28
Sista ansökningsdagen är söndag den 8e februari.


Posted

in